Vodní turistika Běžná nenáročná turistika a koupání Stupen narocnosti 2

Francie s kaňonem Tarn a Mont Ventoux,plast. kánoe

« Zpět na výpis zájezdů

Kouzlo řek na jihu Francie vytváří členitá krajina se zvrásněnými horskými hřbety a divokými skalními soutěskami. Obzvláště atraktivní jsou hluboké kaňony, nejznámější a nejnavštěvovanější řeka Ardèche, řeka Gardon s antickým akvaduktem a kamenné vesničky na Tarnu. Čisté teplé řeky, pod lodí se prohánějí hejna ryb – to vše vytváří krásnou, pro našeho vodáka nevšední atmosféru. Po prosluněném dni plném koupání a radovánek na vodě se po večerech oddáváte odpočinku, jindy se necháte strhnout k tanci a zpěvu letním nočním životem, typickým pro jih Francie. Vodácká náročnost jednotlivých řek se od sebe dost liší. Sjížděné francouzské řeky jsou technické, ale vlídné, sjet je zvládnou i lehce pokročilí začátečníci. Brát s sebou děti lze doporučit jen těm zkušenějším. Také proto, že zejména pro menší děti mohou být nepohodlné delší přejezdy autobusem.

Proč se těším já …

V okamžiku, kdy na mě foukne místní teplý vítr, a ucítím vůni provensálských bylinek, vím, že jsem opět tady v Provence. Zalije mě pocit uvolněnosti a opadne všech stres a spěch každodenního života. V kaňonu řeky Ardèche obdivuji roztodivné skalnaté útvary, koupu se v teplé řece, popíjím víno a přikusuji sýr, který jsem zakoupila na místním trhu. Odpočinek od pádlování přichází čtvrtý den, kdy vyrážíme na nejvyšší horu tohoto kraje, Mont Ventoux. Tam už nás vítá parádní horský kemp s bazénem a vířivkou, z něhož vyrážíme na příjemný výlet až na samý vrchol, odkud při dobré viditelnosti spatříme v dálce i Mont Blanc. Zvlněná krajina celé Provence nám najednou leží u nohou. Další dny se nabízí koupání v moři a prohlídka několika historických památek. Na říčce Hérault s půvabným okolím si na své přijdou zkušení vodáci i začátečníci. Dvoudenní sjezd řeky Tarn s malebnými kamenitými vesničkami je pak krásnou tečnou za Jižní Francií, kterou jsem si tak oblíbila a vždy ji nerada opouštím.

Spoluautorka zájezdu Nina Semorádová. 

RezervaceTermínZákladní cenaCena pro děti do 15 letCena dítěte na porcelánuPoznámka
0331 30.7. - 10.8.12650Kč11950Kč9300KčUzavřeno

Program dovolené na vodě:

1. Na vodáckou dovolenou odjedeme z Prahy krátce po poledni. Čeká nás dlouhý přejezd přes Německo až téměř na jih Francie.

2. Brzy ráno uděláme zastávku na hygienu a doplnění vody na dálničním odpočívadle. Během 2 hodin budeme u výchozího bodu pro sjezd řeky Ardèche. V malebném, typicky francouzském městečku, si dopřejeme odpočinek po dlouhé cestě. Nakoupíme zásoby a připravíme se na noc bez autobusu (je třeba jídlo na 2 dny). Zopakujeme pravidla splouvání a bezpečnosti a kolem poledne vyrazíme vstříc krásnému kaňonu řeky Ardèche. 18 km pohodové čisté řeky obtížnosti WW1 - 2 vás hned na úvod nadchne podjezdem monumentálního skalního oblouku Pont d'Arc. Koupání, opalování a klid budou patřit ke koloritu tohoto vodáckého zájezdu. Dnešní tábořiště leží na dně hlubokého a nepřístupného kaňonu, přesto je vybaveno sprchami, WC a pitnou vodou. Není zde však žádná možnost občerstvení, je třeba si dobře rozvrhnout zásoby na cestu. Kdo nezapomene vzít maso, ocení i ohniště s rošty a uhlím, takže romantické grilování má zelenou.

3. Po sbalení se vydáme na druhou část řeky Ardèche. Čeká nás 14 km stejné náročnosti. Koupání doplníme o skoky ze skal a užijeme si další pohody. V cíli bude čekat autobus. Po dojezdu řeky se ubytujeme v malém, útulném kempu se standardní výbavou, který leží jen pár metrů od vinařství. Bude-li čas a chuť, zajdeme k vinaři na ochutnávku jeho produktů. Večer podnikneme prohlídku městečka Aigueze, kterou by si neměl nikdo nechat ujít. Čeká nás asi půlhodinová procházka po typicky středověkém, kamenném městečku. Úzké uličky, překrásné výhledy či návštěva hospůdky pod platany, nadchnou jistě každého.

4. Ráno přejíždíme do horského kempu, stavíme stany a jdeme zdolat nejvyšší horu Provensálských Alp – Mont Ventoux (1912 m n. m.). Převýšení je sice téměř 500 m, ale výhledy, které se zde nabízejí, stojí za to! Zpáteční cesta (asi 12 km) vede po hřebenu a pak zalesněným úbočím. Místy musíme překonávat kamenná suťová pole, není vhodné pro lidi trpící závratěmi. Celý výlet trvá asi 5 hodin. Po návratu do kempu se můžeme osvěžit v místním bazénu, případně zkusit místní restauraci.

5. Ráno při přejezdu k řece (asi 1,5 hodiny) dokoupíme potřebné zásoby v supermarketu. Následuje 9 km řeky Gardon s náročností WW1. Podplujeme slavný akvadukt Pont du Gard a zastavíme se zde na prohlídku. Po doplutí do kempu naložíme vlek a věnujeme chvilku vaření a odpočinku. V podvečer nás čeká historická lahůdka UNESCO - Avignon, město proslavené středověkým sídlem papežů či v mnoha písních opěvovaným mostem svatého Benezeta. Budete mít možnost prohlédnout si obří středověký Papežský palác, či další kostely a kláštery nebo ochutnat francouzskou kuchyni v některé z místních restaurací či kaváren.

6. Odpočinkový den na vodácké dovolené– přejedeme k pobřeží Středozemního moře (asi 2 hodiny) do městečka Saintes-Maries-de-la-Mer - idylické a známé poutní místo nás nadchne svým romantickým půvabem. Nevynecháme ani lenošení na pláži a koupání v moři. Večer před soumrakem se přesuneme do kempu k řece Hérault. Přejezd trvá asi 2,5 hodiny a možná ještě stihneme otevřený bazén. Večer se nabízí místní hospůdka a u ní hřiště na petanque nebo minigolf.

7. Ráno posnídáme čerstvé pečivo a jedeme na Hérault (16 km WW1). Řeka teče krásným lesnatým kaňonem mimo civilizaci. Drobné peřejky se střídají s hlubšími tůněmi lákajícími ke koupání. Když se řeka zařízne do vápencových skal, budeme ji již pozorovat z oken autobusu, abychom si stihli prohlédnout „Ďáblovu rokli“. Tuto přírodní zajímavost si nenecháme ujít a prohlédneme si ji zblízka. Odpoledne přejedeme (2 hodiny) do kaňonu řeky Tarn. V cíli nás čeká příjemný, plně vybavený terasovitý kemp v úbočí kaňonu s bazénem, kavárničkou a obchůdkem. Na tomto krásném místě strávíme 2 noci.

8. Ráno musíme díky provozu vyrazit do 9:00. Krátký přejezd nás zavede do městečka Sainte Enimiedýchajícího středověkou atmosférou, které si krátce prohlédneme. Zanedlouho již smočíme lodě ve vodách Tarnu a užijeme si 20 km dlouhý sjezd. Pohodová jízda náročnosti WW1, koupání v průzračné vodě, skalnatá soutěska plná ryb, vše okořeněno nádhernými výhledy na středověké vesničky. V jedné z vesniček uděláme přestávku, bude možnost občerstvení v místní kavárně u řeky (přesto svačinu s sebou). Na konci se krátkým přejezdem autobusem dostaneme zpět do kempu.

9. Ráno po sbalení vyjedeme na další, o něco náročnější etapu Tarnu (20 km obtížnosti do WW2). Zkušeného vodáka potěší jezy a peřejky, které začátečníkům příjemně zvednou hladinu adrenalinu. Není se však čeho bát. O koupání a kochání se přírodou už netřeba ani mluvit, o to více pak chutná svačina, na kterou nezapomeňte. Kavárna bude k dispozici až na konci, kde také naložíme lodě a vydáme se na noční přejezd na sever Francie k řece Loue v pohoří Jura. Cestou je možno v případě zájmu a dostatku času udělat krátkou zastávku v sýrárně vyrábějící tradiční sýr s modrou plísní. Bude-li třeba, je možný i krátký nákup v supermarketu. Ve večerních hodinách uděláme na některém z odpočívadel přestávku na večeři z vlastních zásob.

10. V brzkých ranních hodinách dojedeme do dobře udržovaného kempu (sprchy, WC a pitná voda), v klidu se dospíme a kolem poledne vyrazíme na přibližně 15 km dlouhý, pohodový pěší výlet ke skalnímu vývěru řeky Loue. Zde na nás bude čekat autobus, kterým se vrátíme do kempu. V případě zájmu uděláme krátkou nákupní zastávku.

11. Ráno už vše sbalíme na cestu domů a vyrazíme si užít poslední řeku naší vodácké dovolené. Asi 14 km Loue nás potěší především svými sjízdnými jezy a okolní krajinou dýchající venkovským poklidem. Vlastní svačina bude jistě chutnat. V cíli si po naložení uděláme čas na poslední francouzský nákup a odpočinek. Čeká nás už jen dlouhá cesta domů.

12. V ranních hodinách příjezd do Prahy a ukončení vodáckého zájezdu.

 

Cena vodácké dovolené zahrnuje:

Dopravu autobusem s vlekem na lodě, zapůjčení a dopravu lodí, pádel, vest, převoz osobních věcí po dobu jízdy na vodě, kempovné, informační materiály, služby průvodce na vodě a zapůjčení jednoho padesátilitrového barelu na loď. Cena zahrnuje i pojištění poškození či ztráty zapůjčeného materiálu při plnění stanoveného programu.

Nároky:

Vhodné pro děti na porcelánu ve věku nad 10 let s dobrými vodáky. Náročnější jsou pouze přejezdy autobusem do Francie a zpět. Autobus musí urazit 3600 km, což je cca 75 hodin jízdy autobusem. V několika případech se autobus nedostane až k řece a lodě se musí kousek poponést. Nikdy není žádný spěch, při vzájemné spolupráci a vodáckém duchu to nikdy nebyl problém. Chceme-li však stihnout všechny řeky, je pochopitelně program i tak dostatečně nabitý. Až na několik technicky zajímavějších úseků, u kterých se dá zastavit a místa si prohlédnout, to není obtížná jízda.

Upozornění:

Při dvoudenním sjezdu řeky Ardèche nedoprovází skupinu do kaňonu autobus a věci na jednu noc se vezou v lodích v zapůjčeném barelu (jeden 50 l na loď). Pro náročnější doporučujeme do lodi vlastní lodní pytel 40 – 60 l navíc.

Poznámka:

Na sjezd používáme plastové otevřené lodě, nárokovat konkrétní typ lodi je možné pouze do 30 dní před odjezdem. Typy lodí se přidělují až na akci. U vícedenních sjezdů mohou ucelené posádky požadovat konkrétní typ lodi za příplatek 50,- Kč, u zahraničních zájezdů je možno nárokovat typ lodi zdarma. To se nevztahuje na lodě Samba 4,5, které vám s ohledem na jejich neskladnost a snížení kapacity celého zájezdu i na zahraniční zájezd půjčíme za příplatek 50 Kč/den. Na jeden zájezd můžeme dát pouze 6 lodí tohoto typu. Samby 5,2 na zahraniční zájezdy s ohledem na rozměry nepůjčujeme. Konkrétní typ lodi požadujte před uzavřením cestovní smlouvy, pokud je konkrétní typ k dispozici, zaznamená vám VaTC HONZA, s. r. o., uznání požadovaného typu lodi do požadavků na cestovní smlouvě. Přednost při výběru lodě na zájezdu mají účastníci s přihlášeným porcelánem a účastníci s provedenou rezervací konkrétního typu lodi. Stabilnější lodě přidělujeme přednostně začátečníkům.

Jednotlivci na zájezdech:

Bez druhého člena posádky do lodi se mohou přihlašovat na vodácké cesty 2. stupně náročnosti pouze zkušenější zadáci nebo méně zkušení háčci menší postavy. Bezpečně jezdit na náročnějších řekách s nezkušeným háčkem (nad 70 kg) nemůže ani náš průvodce, těžší účastník tak může loď singlovat, nebo si předem (se zasláním smlouvy) objednat kajak. Pokud bude na zájezdu přihlášeno více jednotlivců, budou spojeni do posádek na základě rozhodnutí průvodce. Nelze nárokovat jízdu na lodi s průvodcem.

Způsob přihlášení:

Pokud vodácký zájezd není obsazen, můžete si vyřídit rezervaci, která platí deset dní, nejdéle však do jednoho měsíce (u víkendových vodáckých zájezdů do dvou týdnů) před konáním zájezdu. V odůvodněných případech a ve lhůtě delší než 50 dní před odjezdem je rezervaci na dovolenou možno prodloužit o dalších deset dní.

Můžete si otevřít odkaz cestovní smlouvy. V novém okně s tiskopisem cestovní smlouvy, si vyberete kliknutím na aktivní šipku požadovaný zájezd. Výběrem se vám automaticky vyplní údaje o zájezdu, jeho název, termín a cena v cestovní smlouvě. Pak již nic nebrání si cestovní smlouvu vyplnit, dát formátovat pro tisk, vytisknout a podepsat.

Cestovní smlouvu je nutné doručit podepsanou, výhradně na tiskopise VaTC HONZA, s.r.o., a to poštou, faxem, naskenovanou e-mailem nebo osobně. Doporučujeme uzavírat cestovní smlouvu nejpozději dva až tři měsíce před odjezdem na vícedenní vodácké dovolené, jeden měsíc před odjezdem na kratší vodácké zájezdy. Veškeré změny v cestovní smlouvě nebo voucheru řešte včas. Platným dokladem účastníků zájezdu je poukaz-voucher. Společně s voucherem zákazník obdrží i podrobnější informace k objednanému vodáckému zájezdu, které jsou také ke stažení u jednotlivých dovolených na vodě.

Další informace naleznete v našich Všeobecných smluvních podmínkách.Všechny informace najdete souhrnně v našem katalogu vodáckých zájezdů Cesty 2020.

Nástupní místo

Brno, Praha, Beroun, Plzeň. (Odjezd z Brna při 6 a více zájemcích, objednat nejpozději 30 dní před odjezdem).

Podrobné pokyny k zájezdu

ZájezdTermínObecné informace pro danou skupinu zájezdůInformace jen pro daný zájezd
033130.7. - 10.8. Všeobecné informace Informace k zájezdu