Vodní turistika Běžná nenáročná turistika a koupání Stupen narocnosti 2

Kaňony a řeky jižní Francie s kaňonem Tarn,kánoe

« Zpět na výpis zájezdů

Řeky jižní Francie navštěvujeme od roku 1994. Nasednete do autobusu a přes noc se přesunete ke světoznámé Ardèche, jedné z nejnavštěvovanějších řek Evropy. Malebný prosluněný kaňon zapůsobí na srdce každého účastníka stejně jako francouzské víno. Po dvou dnech a jednodenním odpočinku u moře se přesunete k vodácky nejatraktivnější řece Tarn, pramenící v centrálním masivu. Tato bystrá čistá říčka je částečně sevřená v kaňonu lemovaném malebnými kamennými vesničkami, zejména druhý den se jedná o sjezd náročnosti do WW2 s množstvím příjemných peřejek.

Spoluautorka zájezdu Jarka Hasnedlová o zájezd napsala:

Jak člověk projíždí jižní Francií a pozoruje poklid místních obyvatel, snadno na týden zapomene na starosti všedních dní. Slunečné dny jsou tu zaručeny během téměř celého léta. Řeky zde mají pro vodáka příjemný charakter: ve všech případech se jedné o řeky pohodové, s dostatkem vody a bez velkých nároků na vodácké dovednosti. Proto lze tento zájezd s klidným svědomím doporučit rodinám s dětmi a všem vyznavačům pohodové aktivní dovolené. Já osobně jsem si tento zájezd oblíbila, protože představuje příjemný mix všech zajímavostí, které může jižní Francie nabídnout, a přitom nijak neztrácí na svém pohodovém vodáckém charakteru. Vzhledem k tomu, že se ve většině kempů spí dvakrát, stany se staví jen čtyřikrát během celého pobytu. 

RezervaceTermínZákladní cenaCena pro děti do 15 letCena dítěte na porcelánuPoznámka
0342 1.8. - 10.8.10650Kč9350Kč8950Kč 

Program vodácké dovolené:

1. Na vodáckou dovolenou odjedeme z Prahy krátce po poledni. Čeká nás dlouhý přejezd přes Německo až téměř na jih Francie.

2. Brzy ráno uděláme zastávku na hygienu a doplnění vody na dálničním odpočívadle. Během 2 hodin budeme u výchozího bodu pro sjezd řeky Ardèche. V malebném, typicky francouzském městečku si dopřejeme odpočinek po dlouhé cestě. Nakoupíme zásoby a připravíme se na noc bez autobusu. Zopakujeme pravidla splouvání, bezpečnosti a kolem poledne vyrazíme vstříc krásnému kaňonu řeky Ardèche. Sjezd 18 km pohodové čisté řeky s obtížnosti WW1-2 vás hned na úvod nadchne podjezdem monumentálního skalního oblouku Pont d'Arc. Koupání, opalování a klid budou patřit ke koloritu tohoto vodáckého zájezdu. Dnešní tábořiště leží na dně hlubokého a nepřístupného kaňonu, přesto je vybaveno sprchami, WC a pitnou vodou. Kdo nezapomene vzít maso, ocení i ohniště s rošty a uhlím, takže romantické grilování má zelenou.

3. Po sbalení se vydáme na druhou část řeky Ardèche. Čeká nás 14 km stejné náročnosti. Koupání doplníme o skoky ze skal. V cíli bude čekat autobus. Po naložení je v případě dostatku času a chuti, možná návštěva ochutnávky vín u místního vinaře. Následuje přesun do kempu, poblíž slavného akvaduktu Pont du Gard na řece Gardon, kde strávíme následující dvě noci. Kemp je skvěle vybaven vším včetně bazénu, restaurace a malého obchůdku. Romantické duše si mohou večer zpestřit vycházkou k nedalekému, v noci barevně osvětlenému, akvaduktu.

4. Vydáme se na sjezd 9 km řeky Gardon s náročností WW1. Podplujeme Pont du Gard a zastavíme se zde na prohlídku. Po doplutí do kempu naložíme vlek a věnujeme chvilku vaření a odpočinku. V podvečer nás čeká historická lahůdka UNESCO - Avignon, město jež bylo proslavené středověkým sídlem papežů či v mnoha písních opěvovaným mostem svatého Benezeta. Budete mít možnost prohlédnout si obří středověký Papežský palác nebo další kostely a kláštery, a ochutnat francouzskou kuchyni v některé z místních restaurací či kaváren. V případě zájmu je cestou do Avignonu možno udělat zastávku v supermarketu na doplnění potravin.

5. Ráno po balení a snídani se přesuneme na pobřeží Středozemního moře do poutního městečka Saintes-Maries-de-la-Mer. Cestou nás autobus vysadí i s loděmi v deltě tzv. Malé Rhôny. My se tak dostaneme na území národního parku Camarguea po 7 km náročnosti WW1 dorazíme až do moře. V této jedinečné rezervaci žije kolem 400 druhů zvířat a budeme-li mít štěstí, uvidíme cestou známé camargueské černé býky, bílé koně, volavky, plameňáky a další vodní ptactvo. Ti, kteří si budou chtít odpočinout od pádlování, mohou pokračovat autobusem do městečka a užít si celodenní odpočinek na pláži, my se k nim po naložení lodí rádi přidáme. Čas bude i na prohlídku městečka s poutním kostelem, nákupy a ochutnávku středomořských dobrot. Odpoledne absolvujeme přejezd (3-4 hodiny) do kaňonu TarnCestou je v případě potřeby možné udělat zastávku v supermarketu. V cíli čeká příjemný, plně vybavený terasovitý kemp v úbočí kaňonu, s bazénem, kavárničkou a obchůdkem. Na tomto krásném místě strávíme 2 noci.

6. Ráno musíme díky provozu vyrazit do 9.00. Krátký přejezd nás zavede do městečka Sainte Enimie, dýchajícího středověkou atmosférou, které si krátce prohlídneme. Zanedlouho již smočíme lodě ve vodách Tarnu a užijeme si 20 km dlouhý sjezd. Pohodová jízda náročnosti WW1, plná koupání v průzračné vodě, okořeněná nádhernými výhledy na středověké vesničky i úchvatná díla přírody. V jedné z vesniček uděláme přestávku, bude možnost občerstvení v místní kavárně u řeky (přesto svačinu s sebou). Na konci se krátkým přejezdem autobusem dostaneme zpět do kempu.

7. Ráno po sbalení vyjedeme na další, o něco náročnější etapu sjezdu Tarnu (20 km obtížnosti do WW2). Zkušeného vodáka potěší jezy a peřejky, které začátečníkům příjemně zvednou hladinu adrenalinu. Není se však čeho bát. O koupání a kochání se přírodou netřeba ani mluvit, o to více pak chutná svačina, na kterou nezapomeňte. Kavárna bude k dispozici až na konci, kde také naložíme lodě a vydáme se na noční přejezd na sever Francie k řece Loue. Cestou je možné v případě zájmu a dostatku času udělat krátkou zastávku v sýrárně vyrábějící tradiční sýr s modrou plísní. Bude-li třeba, je možný i krátký nákup v supermarketu. Ve večerních hodinách uděláme na některém z odpočívadel přestávku na večeři z vlastních zásob.

8. V brzkých ranních hodinách dojedeme do dobře udržovaného kempu (sprchy, WC a pitná voda), dospíme a kolem poledne vyrazíme na přibližně 15 km dlouhý, pohodový výlet ke skalnímu vývěru řeky Loue. Zde na nás bude čekat autobus, kterým se vrátíme do kempu. V případě zájmu uděláme krátkou nákupní zastávku.

9. Ráno už vše sbalíme na cestu domů a vyrazíme si užít poslední řeku naší vodácké dovolené. Asi 14 km Loue nás potěší především svými sjízdnými jezy a okolní krajinou dýchající venkovským poklidem. Vlastní svačina bude jistě chutnat. V cíli si po naložení lodí uděláme čas na odpočinek a jídlo, během kterého můžeme zhodnotit zážitky uplynulých dní. Čeká nás už jen dlouhá cesta domů.

10. V ranních hodinách přijedeme do Prahy a ukončíme vodáckou dovolenou.

 

Cena vodácké dovolené zahrnuje:

Dopravu autobusem s vlekem na lodě, zapůjčení a dopravu lodí, pádel, vest, převoz osobních věcí po dobu jízdy na vodě, kempovné, informační materiály, služby průvodce na vodě a zapůjčení jednoho padesátilitrového barelu na loď. Cena zahrnuje i pojištění poškození či ztráty zapůjčeného materiálu při plnění stanoveného programu.

Nároky:

Vhodné pro děti na porcelánu ve věku nad 10 let s dobrými vodáky. Náročnější jsou pouze přejezdy autobusem do Francie a zpět. Autobus musí urazit 3600 km, což je cca 75 hodin jízdy autobusem. V několika případech se autobus nedostane až k řece a lodě se musí kousek poponést. Nikdy není žádný spěch, při vzájemné spolupráci a vodáckém duchu to nikdy nebyl problém. Chceme-li však stihnout všechny řeky, je pochopitelně program i tak dostatečně nabitý. Až na několik technicky zajímavějších úseků, u kterých se dá zastavit a místa si prohlédnout, to není obtížná jízda.

Upozornění:

Při dvoudenním sjezdu řeky Ardèche nedoprovází skupinu do kaňonu autobus a věci na jednu noc se vezou v lodích v zapůjčeném barelu (jeden 50 l na loď). Pro náročnější doporučujeme do lodi vlastní lodní pytel 40 – 60 l navíc.

Poznámka:

Na sjezd používáme plastové otevřené lodě, nárokovat konkrétní typ lodi je možné pouze do 30 dní před odjezdem. Typy lodí se přidělují až na akci. U vícedenních sjezdů mohou ucelené posádky požadovat konkrétní typ lodi za příplatek 50,- Kč, u zahraničních zájezdů je možno nárokovat typ lodi zdarma. To se nevztahuje na lodě Samba 4,5, které vám s ohledem na jejich neskladnost a snížení kapacity celého zájezdu i na zahraniční zájezd půjčíme za příplatek 50 Kč/den. Na jeden zájezd můžeme dát pouze 6 lodí tohoto typu. Samby 5,2 na zahraniční zájezdy s ohledem na rozměry nepůjčujeme. Konkrétní typ lodi požadujte před uzavřením cestovní smlouvy, pokud je konkrétní typ k dispozici, zaznamená vám VaTC HONZA, s. r. o., uznání požadovaného typu lodi do požadavků na cestovní smlouvě. Přednost při výběru lodě na zájezdu mají účastníci s přihlášeným porcelánem a účastníci s provedenou rezervací konkrétního typu lodi. Stabilnější lodě přidělujeme přednostně začátečníkům.

Jednotlivci na zájezdech:

Bez druhého člena posádky do lodi se mohou přihlašovat na vodácké cesty 2. stupně náročnosti pouze zkušenější zadáci nebo méně zkušení háčci menší postavy. Bezpečně jezdit na náročnějších řekách s nezkušeným háčkem (nad 70 kg) nemůže ani náš průvodce, těžší účastník tak může loď singlovat, nebo si předem (se zasláním smlouvy) objednat kajak. Pokud bude na zájezdu přihlášeno více jednotlivců, budou spojeni do posádek na základě rozhodnutí průvodce. Nelze nárokovat jízdu na lodi s průvodcem.

Způsob přihlášení:

Pokud vodácký zájezd není obsazen, můžete si vyřídit rezervaci, která platí deset dní, nejdéle však do jednoho měsíce (u víkendových vodáckých zájezdů do dvou týdnů) před konáním zájezdu. V odůvodněných případech a ve lhůtě delší než 50 dní před odjezdem je rezervaci na dovolenou možno prodloužit o dalších deset dní.

Můžete si otevřít odkaz cestovní smlouvy. V novém okně s tiskopisem cestovní smlouvy, si vyberete kliknutím na aktivní šipku požadovaný zájezd. Výběrem se vám automaticky vyplní údaje o zájezdu, jeho název, termín a cena v cestovní smlouvě. Pak již nic nebrání si cestovní smlouvu vyplnit, dát formátovat pro tisk, vytisknout a podepsat.

Cestovní smlouvu je nutné doručit podepsanou, výhradně na tiskopise VaTC HONZA, s.r.o., a to poštou, faxem, naskenovanou e-mailem nebo osobně. Doporučujeme uzavírat cestovní smlouvu nejpozději dva až tři měsíce před odjezdem na vícedenní vodácké dovolené, jeden měsíc před odjezdem na kratší vodácké zájezdy. Veškeré změny v cestovní smlouvě nebo voucheru řešte včas. Platným dokladem účastníků zájezdu je poukaz-voucher. Společně s voucherem zákazník obdrží i podrobnější informace k objednanému vodáckému zájezdu, které jsou také ke stažení u jednotlivých dovolených na vodě.

Další informace naleznete v našich Všeobecných smluvních podmínkách.Všechny informace najdete souhrnně v našem katalogu vodáckých zájezdů Cesty 2020.

Nástupní místo

Brno, Praha, Beroun, Plzeň. (Odjezd z Brna při 6 a více zájemcích, objednat nejpozději 30 dní před odjezdem).

Podrobné pokyny k zájezdu

ZájezdTermínObecné informace pro danou skupinu zájezdůInformace jen pro daný zájezd
03421.8. - 10.8. Všeobecné informace Informace k zájezdu