Vodní turistika Běžná nenáročná turistika a koupání Stupen narocnosti 2

Pohodové řeky Balkánu /rezervováno/

« Zpět na výpis zájezdů

V Bosně jsme si nemohli nevšimnout vlídně tekoucí říčky Buny, vyvěrající ze skály nedaleko kempu, v němž bydlíme, možnosti příjemné vyhlídkové jízdy na svižně tekoucí, průzračné Neretvě a romantické pralesní říčce Trebižat nedaleko Mostaru. V tomto místě jsme před nedávnem pro vás objevili příjemný, slušně vybavený kemp, takže záměr vytvoření nového pohodového rodinného zájezdu byl rázem na světě. V závěru zájezdu je pak osvědčená chorvatská řeka Zrmanja. V Bosně jsou v dnešní době čtyři kempy splňující evropské standardy, pro vás jsme zajistili dvě noci v jednom a tři noci v druhém z nich. Také díky tomu, že se nebudete každý den stěhovat na jiné nocležiště, je tento zájezd vhodný pro rodiny s dětmi.

Proč se těším já…

Dostaneme se až na území Hercegoviny, kde strávíme tři dny v příjemném kempu. V blízkém okolí sjedeme pohodové úseky řek, kterým se říká Safari Balkánu. Pádlování spojíme s koupáním na říčních plážích, návštěvou historického Mostaru či odpočinkem u moře. Pro děti lze připravit hry na vodě i na souši nebo dobýt zříceninu hradu. Území Bosny a Hercegoviny překvapí příjemnými hospůdkami s cenami příznivějšími než v Chorvatsku. Pohostinnost lidí, bohatá historie s pestrou mozaikou kultury a architektury – to jsou jen některé z lákadel, které čekají na vás a vaše děti. Spoluautor zájezdu Radek Gřešek

RezervaceTermínZákladní cenaCena pro děti do 15 letCena dítěte na porcelánuPoznámka
0411 18.7. - 26.7.9950Kč9550Kč8150KčRezervováno

Program dovolené na vodě:

1. Na vodácký zájezd odjedeme v odpoledních hodinách z Prahy, noční přejezd vede přes Rakousko a do Bosny.

2. Ráno přejedeme k řece Uně (0,5 hod). 20 km řeky s náročností WW1–2 nabídne smaragdově čistou vodu, spleť říčních ostrůvků v hlubokém zalesněném údolí a hlavně příjemné svezení střídající klidné pasáže s drobnými peřejkami, kde o turistu nezakopnete. Svačina z vlastních zásob se bude jistě hodit. Při cestě do kempu možno zájemce vysadit v Bihači, aby si nakoupili a nasáli atmosféru muslimské části Bosny (pěšky do kempu cca 3-4 km). Kemp je na bosenské poměry dobře vybaven, toalety, sprchy i kryté posezení. Nedaleko se nachází hospůdky s terasami, mile zasazenými do spleti ostrůvků řeky Uny, s příjemnými cenami.

3.  Ráno vstaneme dřív, sbalíme, posnídáme a do 9.00 odjedeme z kempu. Čeká nás delší přejezd do Mostaru (6 hodin), historického centra Hercegoviny. Prohlídka starého města se světoznámým "Starým" mostem, mešitami s minarety, krámky s ruční výrobou a neopomenutelnou zmrzlinou pro děti, na vás zavane atmosférou orientu. Následuje asi půlhodinový přejezd do kempukde strávíme 3 noci. Jedná se o dobře vybavený rodinný kemp s WC, sprchou, pitnou vodou, malým klidným barem a travnatými kurty na tenis. Večer lze malou procházkou dojít do příjemné hospůdky s pověstnými místními pstruhy a dalšími výbornými pokrmy balkánské kuchyně. V pěším dosahu jsou obchůdky s dlouhou otevírací dobou.

4. Dopoledne nás čeká pěší výlet ke skalnímu vývěru pramene řeky Buny, jednoho z nejvydatnějších v Evropě, starobylý klášter, pouliční krámky a malebné hospůdky. Zdatnější turisté mohou v případě dostatku času i chuti vyběhnout na nedalekou zříceninu středověkého hradu (cca 2 hod. z kempu). Odpoledne následuje nenáročná jízda po Buně, 15 km do WW1. Okolí řeky nabízí klidnou a uvolněnou atmosféru léta, svádějící k lenošení. Řeka je obklopena vesnickými domky se zahrádkami či prázdninovými domy, vykukujícími mezi bujnou vegetací, hojně osídlenou vodním ptactvem. Průzračná voda svádí ke koupání a klidný proud dovolí zkušeným zadákům svěřit řízení lodi i háčkům, aby nabrali nové zkušenosti. Náladu jistě nezkazí ani svačinka z vlastních zásob. Návrat do kempu.

5.Dopoledne přejedeme na říčku Trebižat, přezdívanou říčním „safari“ Balkánu. 13 km řeky s náročností WW1-2 je zábavou v podobě stupínků, jízků a přírody se zarostlými břehy, připomínající pralesy Amazonie. V cíli je možnost občerstvení, přesto vemte svačinu s sebou. Během návratu do kempu lze dle zájmu a časových možností udělat zastávku ve středověkém muslimském městečku malebně se vinoucím úbočím kopce nad řekou Neretvou.

6.  Ráno balení, snídaně a do 9.00 hod. odjezd na řeku Neretvu, hlavní říční tepnu Hercegoviny (svačinu s sebou). Čeká nás 12 km na vodnaté, příjemně tekoucí řece náročnosti WW1, azurová voda a koupání na říčních plážích. Odpoledne následuje delší přejezd do kempu u moře v Chorvatsku (4-5 hodin), kde strávíme poslední dvě noci našeho vodáckého zájezdu. Kemp je dobře vybaven WC, sprchy, pitná voda, navíc leží hned u pláže. Nedaleko jsou i hospůdky a obchody.

7.Dopoledním přejezdem se dostaneme k řece Zrmanje, poslednímu vrcholu naší vodácké dovolené. Uvidíme místa, která Vinnetoua a jeho bílý bratr Old Shatterhand v 60. letech 20. stol. učinili nesmrtelnými. Pohádkový kaňon, smaragdová voda, průhledná do několika metrů, a tichá zákoutí přírody se střídají s mnoha stupni a peřejkami. Čeká nás i zdolání dvou vodopádů. Vyšší z nich (12 m) překonáme pomocí lanovky vlastní výroby, která pomůže s loděmi dolů. Menší vodopád pak nabídne možnost skákání a koupání (svačinu s sebou). V cíli se po naložení můžeme občerstvit v některé z místních hospůdek.

8. Závěrečný odpočinkový den u moře – koupání, opalování, lenošení a ochutnávání zmrzliny nám na závěr dopřeje i trochu chorvatské klasiky. Ti, kteří potřebují další pohyb, si mohou udělat výlet do národního parku Paklenica. Odpoledne zbývá už jen čas na balení, zhodnocení uplynulých dní a přípravu na noční přejezd domu.

9. V ranních hodinách příjezd do Prahy a ukončení vodáckého zájezdu.

 

Cena dovolené na vodě zahrnuje:

Dopravu autobusem s vlekem na lodě, zapůjčení a dopravu lodí, pádel a vest, převoz osobních věcí po dobu jízdy na vodě, kempovné, informační materiály, služby organizátora zájezdu. Cena zahrnuje i pojištění poškození či ztráty zapůjčeného materiálu při plnění stanoveného programu.

Nároky:

Je to jízda na turistických řekách s řadou přírodních stupňů, doplněná o letní radovánky a koupání. Cesta je vhodná pro děti nad 10 let, ale pouze na lodi s dobrými vodáky.

Poznámka:

Na sjezd používáme plastové otevřené lodě, nárokovat konkrétní typ lodi je možné pouze do 30 dní před odjezdem. Typy lodí se přidělují až na akci. U vícedenních sjezdů mohou ucelené posádky požadovat konkrétní typ lodi za příplatek 50,- Kč, u zahraničních zájezdů je možno nárokovat typ lodi zdarma. To se nevztahuje na lodě Samba, které vám s ohledem na jejich neskladnost a snížení kapacity celého zájezdu i na zahraniční zájezd půjčíme za příplatek 50 Kč/den. Na jeden zájezd můžeme dát pouze 6 lodí tohoto typu. Konkrétní typ lodi požadujte před uzavřením cestovní smlouvy, pokud je konkrétní typ k dispozici, zaznamená vám VaTC HONZA, s. r. o., uznání požadovaného typu lodi do požadavků na cestovní smlouvě. Přednost při výběru lodě na zájezdu mají účastníci s přihlášeným porcelánem a účastníci s provedenou rezervací konkrétního typu lodi. Stabilnější lodě přidělujeme přednostně začátečníkům. Autobus je k dispozici denně.

Cena nezahrnuje:

Místní poplatky za sjezd řek (Zrmanja 12 EUR). 

 

Jednotlivci na zájezdech:

Bez druhého člena posádky do lodi se mohou přihlašovat na vodácké cesty 2. stupně náročnosti pouze zkušenější zadáci nebo méně zkušení háčci menší postavy. Bezpečně jezdit na náročnějších řekách s nezkušeným háčkem (nad 70 kg) nemůže ani náš průvodce, těžší účastník tak může loď singlovat, nebo si předem (se zasláním smlouvy) objednat kajak. Pokud bude na zájezdu přihlášeno více jednotlivců, budou spojeni do posádek na základě rozhodnutí průvodce. Nelze nárokovat jízdu na lodi s průvodcem.

 

Způsob přihlášení:

Pokud vodácký zájezd není obsazen, můžete si vyřídit rezervaci, která platí deset dní, nejdéle však do jednoho měsíce (u víkendových vodáckých zájezdů do dvou týdnů) před konáním zájezdu. V odůvodněných případech a ve lhůtě delší než 50 dní před odjezdem je rezervaci na dovolenou možno prodloužit o dalších deset dní.

Můžete si otevřít odkaz cestovní smlouvy.V novém okně s tiskopisem cestovní smlouvy, si vyberete kliknutím na aktivní šipku požadovaný zájezd. Výběrem se vám automaticky vyplní údaje o zájezdu, jeho název, termín a cena v cestovní smlouvě. Pak již nic nebrání si cestovní smlouvu vyplnit, dát formátovat pro tisk, vytisknout a podepsat.

Cestovní smlouvu je nutné doručit podepsanou, výhradně na tiskopise VaTC HONZA, s.r.o., a to poštou, faxem, naskenovanou e-mailem nebo osobně. Doporučujeme uzavírat cestovní smlouvu nejpozději dva až tři měsíce před odjezdem na vícedenní vodácké dovolené, jeden měsíc před odjezdem na kratší vodácké zájezdy. Veškeré změny v cestovní smlouvě nebo voucheru řešte včas. Platným dokladem účastníků zájezdu je poukaz-voucher. Společně s voucherem zákazník obdrží i podrobnější informace k objednanému vodáckému zájezdu, které jsou také ke stažení u jednotlivých dovolených na vodě.

Další informace naleznete v našich Všeobecných smluvních podmínkách. Všechny informace najdete souhrnně v našem katalogu vodáckých zájezdů Cesty 2020.

Nástupní místo

Brno, Praha, Beroun.

Podrobné pokyny k zájezdu

ZájezdTermínObecné informace pro danou skupinu zájezdůInformace jen pro daný zájezd
041118.7. - 26.7. Všeobecné informace Informace k zájezdu