Vodní turistika Běžná nenáročná turistika a koupání Stupen narocnosti 2

Rumunské řeky, Baraky a Pálavy, dovolená na vodě

« Zpět na výpis zájezdů

Desátým rokem navštěvujeme řeky, jejichž jména skalním vodákům znějí již známě – Crisul Repede, Viseu, Bistrita, Aries a další. Vybrali jsme zajímavé, tekoucí úseky řek do náročnosti WW2, s pěknými peřejkami a rychlými úseky. Uvidíte města i vesničky s kontrasty dřevěných roubenek vedle nově se rodící moderní výstavby. Až na dvě místa budete nocovat v kempech s možností sprchy s teplou vodou, pět nocí strávíte v malebných, dřevěných dvojlůžkových chatkách. Zájezd se bude líbit těm, kdo mají rádi ještě nezalidněné rychlejší řeky a zvládnou náročnější turistiku.

Proč se těším já…

Zapomeňte na Rumunsko chudé, špinavé a nebezpečné, v dnešní době to už z velké části neplatí. Rumunsko se svou nádhernou přírodou je členem Evropské unie, a tak zde můžeme nalézt bohatě zásobené supermarkety i vlídné restaurace a hospůdky. Čekají nás úseky dlouhé 20–30 km na rychle proudících řekách (hodně podobné Dunajci) o obtížnosti maximálně WW2, které zvládnou na Barakách i rodiče se zkušenými dětmi. Voda je většinou čistá, jen na březích můžeme nalézt výdobytky naší „plastové civilizace“. Spát budeme hlavně v kempech v menších chatkách a ve stanech na tábořištích. Doufám, že na tento zájezd nalákám dostatek pohodových lidí, kteří se nebojí drobného nepohodlí. Spoluautor zájezdu Marek Petruš

 

RezervaceTermínZákladní cenaCena pro děti do 15 letCena dítěte na porcelánuPoznámka
0441 31.7. - 8.8.9450Kč8950Kč8150Kč 

Program dovolené na vodě:

1. Na vodáckou dovolenou odjíždíme z Prahy v odpoledních hodinách, noční přejezd je dlouhý cca 17 hodin, přes Slovensko a Maďarsko nás přivede do severního Rumunska na start řeky Viseu .

2. Brzy ráno zastavíme na pumpě (doplnění vody, WC), protože místo startu není ničím vybaveno. Autobus tam musí povinně stát, ale my se protáhneme po nepohodlné noci, uvaříme snídani, zopakujeme pravidla bezpečnosti a vydáme se vstříc řece Viseu. Sjedeme 25 km s obtížnosti WW1-2, po širší, rychle proudící řece, která svým charakterem a okolím připomíná polskou část Dunajce. Během plavby si uděláme několik přestávek na svačiny z vlastních zásob na kamenitých plážích nebo travnatých březích. Odpoledne přejedeme přes krásné pohoří do kempu (3 hodiny), kde budeme bydlet 2 noci. Ve městě si můžeme nakoupit zásoby nebo si zajít na něco dobrého do restaurací. V bance či bankomatech lze vyměnit peníze.

3. Dostatečně se vyspíme a po snídani vyrazíme na sjezd řeky Bistrita Aurie. Čeká nás mírně tekoucí úsek dlouhý 21 km s obtížnosti WW1, který zajisté zpestří kaskáda s náročností WW 3. Během plavby uděláme několik přestávek na svačiny z vlastních zásob. V odpoledních hodinách, po návratu do kempu, můžeme opět užít vymožeností většího města.

4. Ráno zabalíme věci a autobusem se přesuneme (1 hod.) na řeku Neagra Sarului po které sjedeme do Bistrity. Na 22 km dlouhém úseku nám plavbu zpříjemní rychlejší proud s pěknými peřejemi, to vše zasazeno do krásného lesnatého údolí. Po sjetí řeky na nás bude čekat autobus, kterým přejedeme do kempu u malého lázeňského městečka. I zde nás mile překvapí dvoulůžkové chatky s evropským standardem toalet a umýváren. V městečku můžeme nakoupit potřebné zásoby a navštívit restaurace.

5. Opět si můžeme poležet o něco déle a v 10 hodin vyrazíme autobusem k řece Mureš. Její první polovina je sice trochu línější, ale poté nabere obrátky a my si užijeme kličkování mezi kameny společně s peřejkami. Během těchto kratochvílí se setkáme s místním obyvatelstvem a hlavně mezi dětmi vzbudíme naším průjezdem spoustu veselí a rozruchu. Po 20 km splouvání se autobusem vrátíme do kempu.

6. Odpočinkový den na vodácké dovolené. Můžeme lenošit v kempu, nebo, a to uděláte lépe, vyjít na procházku. Méně zdatní turisté si udělají vycházku kolem lázeňského městečka po vyhlídkách a jeskyních. Hlavní náplní ovšem bude pěší výlet po rumunských kopcích. Asi 5 hodin trvající námahu, zvládnou v pohodě středně zdatní turisté a vytrvalé děti. Při návratu do kempu je nutné nakoupit zásoby na další 3 dny, protože jejich následující shánění bude už dost omezené.

7. Vracíme se k vodáckému putování sjezdem dolního toku řeky Aries. Nejdříve nás však čeká 5 hodinový přejezd do středního Rumunska. Úsek 20 km dlouhý s náročností WW 1-2 představuje rychlejší turistickou řeku protékající krásným rumunským údolím. Po jeho splutí následuje krátký přesun autobusem na nocleh na tábořišti u pohádkového kaňonu.

8. Po snídani a zabalení věcí se během 3 hodin přesuneme na řeku Crisul Repede. Budeme začínat dolním, 20 km dlouhým úsekem s obtížností WW 1-2, který si zpestříme průjezdem trubek, nahrazujících most a správným výběrem ramene v rákosí a vrbových křovinách. Po tomto sjetí se už „nalodíme do naší motorové lodě“ a vyrazíme směr Praha.

9. Příjezd do Prahy v dopoledních hodinách a ukončení vodácké dovolené.

Cena dovolené na vodě zahrnuje:

Dopravu autobusem s vlekem na lodě, zapůjčení a dopravu lodí, pádel, vest, převoz osobních věcí po dobu jízdy na vodě, informační materiály, služby organizátora na vodě, ubytování v kempu a z toho cca tři noci ve dvojlůžkových chatkách. Cena zahrnuje i pojištění poškození či ztráty zapůjčeného materiálu při plnění stanoveného programu.

Nároky:

Je to jízda na rychlejších řekách, v případě vyššího stavu vody až do WW2+. Cesta je vhodná pro děti nad 10 let, ale pouze na lodi s dobrými vodáky.

Poznámka:

Na sjezd používáme Baraky, případná objednaná Pálava je se slevou 200,-.

 

Jednotlivci na zájezdech:

Bez druhého člena posádky do lodi se mohou přihlašovat na vodácké cesty 2. stupně náročnosti pouze zkušenější zadáci nebo méně zkušení háčci menší postavy. Bezpečně jezdit na náročnějších řekách s nezkušeným háčkem (nad 70 kg) nemůže ani náš průvodce, těžší účastník tak může loď singlovat, nebo si předem (se zasláním smlouvy) objednat kajak. Pokud bude na zájezdu přihlášeno více jednotlivců, budou spojeni do posádek na základě rozhodnutí průvodce. Nelze nárokovat jízdu na lodi s průvodcem.

 

Způsob přihlášení:

Pokud vodácký zájezd není obsazen, můžete si vyřídit rezervaci, která platí deset dní, nejdéle však do jednoho měsíce (u víkendových vodáckých zájezdů do dvou týdnů) před konáním zájezdu. V odůvodněných případech a ve lhůtě delší než 50 dní před odjezdem je rezervaci na dovolenou možno prodloužit o dalších deset dní.

Můžete si otevřít odkaz cestovní smlouvy. V novém okně s tiskopisem cestovní smlouvy, si vyberete kliknutím na aktivní šipku požadovaný zájezd. Výběrem se vám automaticky vyplní údaje o zájezdu, jeho název, termín a cena v cestovní smlouvě. Pak již nic nebrání si cestovní smlouvu vyplnit, dát formátovat pro tisk, vytisknout a podepsat.

Cestovní smlouvu je nutné doručit podepsanou, výhradně na tiskopise VaTC HONZA, s.r.o., a to poštou, faxem, naskenovanou e-mailem nebo osobně. Doporučujeme uzavírat cestovní smlouvu nejpozději dva až tři měsíce před odjezdem na vícedenní vodácké dovolené, jeden měsíc před odjezdem na kratší vodácké zájezdy. Veškeré změny v cestovní smlouvě nebo voucheru řešte včas. Platným dokladem účastníků zájezdu je poukaz-voucher. Společně s voucherem zákazník obdrží i podrobnější informace k objednanému vodáckému zájezdu, které jsou také ke stažení u jednotlivých dovolených na vodě.

Další informace naleznete v našich Všeobecných smluvních podmínkách.Všechny informace najdete souhrnně v našem katalogu vodáckých zájezdů Cesty 2020.

Nástupní místo

Praha, Brno.

Podrobné pokyny k zájezdu

ZájezdTermínObecné informace pro danou skupinu zájezdůInformace jen pro daný zájezd
044131.7. - 8.8. Všeobecné informace Informace k zájezdu